« Studeni 2020 »

Projekt Izlij vodu da nas ne bodu!

Vremenik: rujan 2020.

Namjena: učenici 7. razreda

Nositelj aktivnosti: Antonija Milić , Zlatko Milić

Cilj aktivnosti:

• poticati istraživački duh i razvijati metodologiju potrebnu za istraživanje
  • razvijati prirodoznanstvenu pismenost
  • poticati stjecanje znanja koja omogućavaju bolje razumijevanje odnosa u prirodi i djelovanje u skladu s prirodnim zakonitostima
  • razvijati sposobnost apstraktnog mišljenja i logičkog, kritičkog rasuđivanja
  • razvijati ekološku svijest

Način ostvarenja:

• individualni rad
  • edukacija pomoću gotovih promo-materijala (plakati i letci)
  • provedba istraživanja uz primjenu etapa/metodike znanstvenog rada
  • analiza prikupljenih podataka/rezultata
  • prezentacija i rasprava o dobivenim rezultatima

GRAFIKONI

ANALIZA REZULTATA I ZAKLJUČAK

Zaključak

Nakon provedenog istraživanja i analize (brojanje jajašaca tigrastog komarca) možemo zaključiti kako je najbrojnija populacija tigrastog komarca pronađena u Petrovcima. Klopka je bila postavljena neposredno uz bunar. Poznato je kako je za razvoj jajašaca potrebna voda, pa se vodeći rezultatima ovoga istraživanja možemo zaključiti kako je potrebno uklanjati sve nepotrebne i suvišne površine i predmete ispunjene vodom u neposrednoj blizini mjesta stanovanja.

Slika 1. Stupčasti dijagram ovisnosti broja pronađenih i izbrojanih jajašaca tigrastog komarca o lokalitetu

Slika 2. Kružni dijagram postotka pronađenih i izbrojanih jajašaca tigrastog komarca ovisno o lokalitetu

Slika 3. Lokacija najbrojnije lokacije tigrastog komarca (jajašaca)

Projekt "Korijeni"- 2019. - 2020.

U našoj je školi, 23. studenoga, održana još jedna videokonferencija u sklopu pilot projekta Korijeni, koji provodi Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a u kojem su sudjelovali učenici naše škole te učenici Hrvatske nastave u Bavarskoj, Osnovne škole Matka Vukovića iz Subotice i Osnovne škole Žepče.

Ovaj su susret učenici obogatili različitim videouratcima, recitacijama, pjesmom i igrokazom kojima su predstavili svoje škole te podsjetili na ljepotu hrvatske kulturne baštine i nedavno održan Mimohod za Vukovar. Našu su školi predstavljali učenici Borna Markasović Hasanec s recitacijom pjesme Prva rič što sam je čuo i Marija Dardalić iz 4. a razreda s recitacijom pjesme Vukovar u srcu, te videouradak o radu naše škole koji su pripremili Ivan Hardi i Matej Belčić iz 8. a razreda. Obratila se svima i nastavnica Lovorka Krajnović Tot govoreći o stradavanju Vukovara 1991. godine.

Važnost ovog  projekta leži u  mogućnosti povezivanja najmlađih naraštaja Hrvata izvan Republike Hrvatske s Hrvatima u domovini.

Učenici naše škole uz mentorstvo profesorice Antonije Milić i malu pomoć knjižničarke Darije Benaković ove su godine uključeni u nekoliko projekata koji su prijavljeni na nagradni natječaj Emmezete. Riječ je o eko projektima u kojima je važno iskazati brigu i konkretne aktivnosti na očuvanju prirode.

Nositelji projekta „Očuvajmo pluća grada“ su učenici 6. a razreda, a cilj im je:

Ø  Popisati, izbrojati i fotografirati sve vrste drveća i gljiva koje rastu u Park šumi Adica

Ø  Izraditi plakat o vrstama drveća i gljiva

Ø  Izraditi brošure o Park šumi Adica

Ø  Osvijestiti važnost očuvanja bioraznolikosti

Brošura - Pluća grada

Projektom “Vukovarske ptice stanarice” bave se učenici 7. a razreda, a cilj projekta je:

Ø  Edukacija učenika o pticama stanaricama u Vukovaru i potrebama ptica u gradovima

Ø  Izrada kućica za ptice i masnih kuglica za hranjenje tijekom zime

Ø  Izrada i plastificiranje edukativnog plakata vezanog uz ptice stanarice

Ø  Izrada brošura vezanih uz ptice stanarice

Ø  Očuvanje bioraznolikosti

Brošura - Ptice stanarice

U projektu “Rijeka Vuka – Prvi najniži stupanj onečišćenja. Je li to uistinu tako?” sudjeluje 8. a razred, a cilj im je:

Ø  Dokazati točan stupanj onečišćenja Vuke

Ø  Saznati uzroke zijeva riba

Ø  Utvrditi izvore zagađenja

Ø  Upoznati stanovnike s posljedicama onečišćenja

Ø  Spriječiti daljnje zagađenje i očuvati bioraznolikost.

Brošura- Rijeka Vuka