Predavanje o Domovinskom ratu

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. učiteljica Edita Kery je pozvala dragovoljca Domovinskog rata Roberta Horvatinovića, oca našeg učenika Leona. Gospodin Horvatinović se 1991. kao sedamnaestogodišnjak dragovoljno priključio hrvatskoj vojsci.

Upoznao je učenike 3. b razreda s događanjima u Domovinskom ratu i vojničkom pozivu. Vojnici polaze obuku gdje uče o osnovama svog vojničkog poziva. Prepoznaju se po odorama, a upoznaju se i žive po pravilima vojničkog ponašanja. Poticaj za napredovanje u vojničkoj službi ovisi o zalaganju i primjeni naučenog. To je preduvjet za napredovanje u više činove. Ustroj vojske podrazumijeva više rodova: pješaštvo, topništvo, protuzračna obrana, avijacija, inženjerije...Vojnici polažu obuku o rukovanju osobnim naoružanjem i specifičnim za pojedine rodove; npr. rukovanje topovima, haubicama, tenkovima... Vojnik bi morao posjedovati brzinu, spretnost i preciznost, a to stječu ponavljanjem naučenog i vježbanjem. Za vježbanje tih radnji postoje  poligoni, a najbliži je u Gašincima. Rodovi vojske razlikuju se po odori (npr. po boji beretke) i svaku postrojbu obilježava specifični grb i zastava. Učenici su spoznali kako je u ratno vrijeme vojnički posao jako opasan, zahtijeva dobru uvježbanost i oprez.

Kroz riječi gospodina Horvatinovića naglašeno je kako je neophodno uvažavati različitosti, težiti da do rata nikad ne dođe, da treba razvijati prijateljske odnose.  Upozorio je učenike da ukoliko pronađu zaostalo oružje (predmete) da to ni slučajno ne diraju nego obavezno pozovu policiju ili se obrate odrasloj osobi i prijaviti to.

Zahvaljujem se gosp. Robertu na zanimljivom i poučnom predavanju.

fotogalerija

Učiteljica: Edita Kery

objavio: Blaženka Knežević   datum: 16. 11. 2023.