Susret s književnicom

U sklopu projekta „A sad-čitam!2“ , kojemu je cilj poticati učenike na čitanje nizom raznovrsnih aktivnosti tematski raspoređenih po mjesecima u nastavnoj godini, održan je 3. travnja 2023. virtualni susret s književnicom Đurđicom Stuhlreiter. Zahvaljujemo knjižničaru Zlatku Starcu što nas je ugostio u knjižnici i omogućio nam sudjelovati u susretu u knjiškom okruženju

Učenici su kao pripremu za susret mogli odabrati jedan od naslova spomenute autorice, a naše su šestašice Petra Begović, Tea Kereši, Ema Komunicki, Julia Sophie Letinčić i Lara Velečković pročitale roman Biser iz parka. Da je djelo iznimno zanimljivo, svjedoče njihovi dugi popisi s pitanjima za književnicu, a koja, na žalost, niti približno nisu mogle sva postaviti (projekt uključuje škole diljem Hrvatske te poneke iz Bosne i Hercegovine) zbog brojnosti sudionika i vremenskoga ograničenja.

Od autorice smo saznali da bi sebe, iako je po struci profesorica hrvatskoga jezika i književnosti te magistra defektologije i logopedije, ponajprije prikazala književnicom jer joj ta djelatnost dopušta stvarati svjetove u kojima ona postavlja pravila i oblikuje stvarnost. Đurđica Stuhlreiter odrasla je u Novoj Gradiški i školska je kolegica Mire Gavrana. Danas živi u Osijeku, a radi u jednoj vinkovačkoj osnovnoj školi.

Rado je i iscrpno odgovarala na učenička pitanja koja su bila zanimljiva i lijepo osmišljena, a njoj su samoj potvrda da je s knjigama za djecu na pravom puta. To potvrđuju i različite nagrade koje je za svoj književni rad dobila.

I sama rado i mnogo čita, a najviše voli bajkovita djela. Učenicima je susret bio nadahnjujući jer ih je ohrabrio da svojim budućim čitanjem „oživljuju“ knjige koje im dođu u ruke, a jednoga dana možda i sami otkriju dar pisanja.

učiteljica: Anica Jukić, prof.

objavio: Blaženka Knežević   datum: 3. 4. 2023.