Povijest

Mirnom reintegracijom  Podunavlja,  u Vukovaru počinju s radom škole na hrvatskom jeziku i pismu. Povratkom života u grad Vukovar, vraćaju se prognane obitelji i sve više djece (učenika).

Osnovna škola Antuna Bauera osnovana je u prosincu 1997. godine kao III. osnovna škola, slijednica prijeratne osnovne škole  "Stjepan Supanc", u kojoj nastava započinje u siječnju 1998. godine. Bila je to najteža godina za većinu djelatnika i učenika koji su se nakon progonstva vratili u svoj grad.  U početku je radilo nekoliko djelatnika s 15-ak učenika od prvog do osmog razreda na čelu s ravnateljem Ivanom Mađarošem.

Tada su nedostajale osnovne stvari za rad: škola je radila u prostoru Četvrte osnovne škole, zgrada je oštećena, učionička oprema je nestala i neodgovarajuća. Broj polaznika u školi stalno se mijenjao i rastao kako su se prognanici vraćali u Vukovar. Potrebe za prostorom i poboljšanjem uvjeta rada su rasle.

školska dvorana prije obnove

školska dvorana nakon obnove

Najsretniji dan za sve u školi bio je 15. siječnja 2003. godine. Nakon mnogo dogovora uspješno je riješen problem prostora i III. osnovna škola seli se u svoju zgradu, na Trg Matije Gupca b.b. Tijekom svih godina nije nedostajala potpora Ministarstva prosvjete i športa, udruga i pojedinaca koji su davali svoju ljubav i poštenje, ali i darove.

Unatoč svim problemima tijekom prvih, a  i kasnijih godina, nije bilo svečanosti, smotre, natjecanja ili posjeta Gradu i Županiji na kojima se nisu pojavili naši učenici i učitelji, a rezultati nisu izostajali - postignuća su bila za svaku pohvalu.

Škola je prekrasna i uz mnogo truda i želja pretvorila se u oazu sklada djece, cvijeća i drveća što rezultira brojnim nagradama za postignuća u znanju, umjetničkim područjima i estetskom uređenju. Zbog svega navedenoga u školi su često organizirani stručni skupovi, natjecanja, smotre i športske priredbe.

Djeca su središte cjelokupnog školskog života, a oni to vraćaju uspjesima na svim područjima.

U 2007. godini škola mijenja ime u Osnovna škola Antuna Bauera i nastavlja uspješno ostvarivati sve zadatke u redovitoj, izbornoj i  dodatnoj nastavi razvijajući toleranciju i razumijevanje.

U sastavu naše škole su i dvije područne škole: Područna škola Svinjarevci i Područna škola Petrovci. U područnoj školi Petrovci imamo 4 razredna odjela, a u područnoj školi Svinjarevci imamo dva kombinirana razredna odjela. Kako među našim učenicima ima puno učenika rusinske i ukrajinske nacionalnosti, tako se izbornom nastavom i slobodnim aktivnostima tomu  poklanja zaslužena  pozornost.

Bivši učenici ove škole danas su uspješni ljudi koji se rado sjećaju dana provedenih u ovoj školi i rado nam se javljaju.

« Kolovoz 2020 »