24. Školska rusinska književna večer

U četvrtak, 9. svibnja 2024. u Područnoj školi Petrovci održana je 24. Školska rusinska književna večer. Ista je bila posvećena 120. obljetnici objavljivanja Idilskoga vijenca „Iz mojega sela“, autora Gabrijela Kosteljnika, koji je i utemeljitelj rusinskoga književnoga jezika bačko-srijemskih Rusina.

Učenici nižih razreda predstavili su se s recitacijama petrovačkih pjesnika, a viši razredi izveli su dio recitala iz Idilskoga vijenca. Program je bio protkan rusinskim narodnim pjesmama, za koje je matrice pripremilo Danijel Služek, prof, glazbene kulture, a uveličali su ga ravnatelj škole Zlatko Milić, petrovački župnik o. Vladimir Sedlak, član Savjeta za naconalne manjine RH Zvonko Kostelnik, Ahnetka Ivan, predsjednica Vijeća MO Petrovci, Mijo Šajtoš, predsjednik Društva „Rusnak“, bivša voditeljica PŠ Petrovci Melana Đuđar, pjesnici Eugenija Vrabec, Tomislav Mišir, Tomislav Keteleš, Zvonimir Barna, roditelji učenika i mnogi Petrovčani. Program su pripremili učenici od 1. do 8. razreda koji idu na nastavu rusinskoga jezika i kulture, sa svojim učiteljicama Natalijom Hnatko i Ilonom Hrecešin, a mame i bake ukusne kolače i poslastice.

Natalija Hnatko

fotogalerija

objavio: Blaženka Knežević   datum: 7. 6. 2024.

« Listopad 2024 »