« Studeni 2020 »

Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Ivana Dragšić, 21. 10. 2020.

Učenici 4.a i 4.b razreda sudjelovali su s pedagoginjom Ivanom Dragšić u eTwinning projektu White Cane Awareness Day, odnosno obilježili su Međunarodni dan bijelog štapa. To je bila prilika da se učenici upoznaju sa specifičnim potrebama i načinima funkcioniranja slijepih osoba, ali i da odaju počast svim dostignućima ove populacije koja svakim danom postaje sve samostalnija.
Četvrtaši su upoznati s nekim činjenicama o slijepim osobama, a zatim su pokušali hodati učionicom zatvorenih očiju samostalno, uz pomoć prijatelja te uz pomoć kišobrana koji je imao ulogu bijelog štapa. Raspravljali su o problemima s kojima se slijepe osobe susreću u svakodnevnom životu, saznali su puno toga o psima vodičima, upoznati su s pravilnim pristupom slijepim osobama, a pogledali su i dijelove dokumentarnih filmova u kojima su mogli vidjeti da slijepe osobe voze skateboard ili bicikl. Saznali su i što je to eholokacija te kako se ljudi mogu njome služiti. Crtali su slijepe osobe i izrađivali postere uz glazbu slijepih glazbenika (A.Bocelli i S.Wonder). Pojeli su užinu zatvorenih očiju, a zatim su upoznati s brajicom - pismom koje se "čita" prstima. Pedagoginja im je donijela knjigu pisanu brajicom te je svaki učenik pokušao prstima čitati. Također, svaki je učenik dobio abecedu brajice i trebao je dešifrirati zadatak koji je dobio te napisati svoje ime brajicom. Posjetili su online trgovinu koja prodaje tiflotehnička pomagala i u čudu gledali što se sve može kupiti i koliko košta. Na kraju su pisali na izlazne kartice što su naučili i kako su se osjećali.
Dobrovoljci su dobili zadatak brajicom napisati pisma koja ćemo poslati nekoj od partnerskih škola, a s nestrpljenjem očekujemo da nama stignu njihova pisma.