Ekskurzija osmih razreda

12. 09 - 15. 09. 2013.

33 učenika osmih razreda pošli su 12. rujna 2013. na četverodnevnu ekskurziju u Sveti Filip i Jakov u pratnji svojih razrednika,  Antonije Milić, Davora Markovića i Zlatka Milića .Ukrcali smo se u autobus u 06:00 h na autobusnom stajalištu u blizini škole. Vozili smo se, s usputnim stajanjima, preko Zagreba, Karlovca te auto-cestom do Smiljana, rodnog mjesta Nikole Tesle. Razgledali smo Memorijalni Centar Nikola Tesla, te se uz stručnog vodiča upoznali sa životom, radom i izumima Nikole Tesle (Smiljan, 10. srpnja 1856. – New York, 07. siječnja 1943.). Učenici su saznali da bi život suvremenog čovjeka izgledao znatno drugačije bez Teslinih izuma i postignuća (okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjeničnih struja). Nakon toga učenici su se rekreirali na različitim spravama na igralištu, te smo nastavili putovanje prema moru.

U Sv. Filip i Jakov stigli smo oko 16 h, te smo se smjestili u apartmansko naselje Margarita Maris. Učenici su bili smješteni u kućice sa po četiri apartmana. Nakon toga pošli smo na kupanje, od 17 – 19 h, te smo se vratili u restoran na večeru. Nakon večere, uz vodiča, obišli smo mjesto boravka, a zatim su se učenici zabavljali kroz različite sportske i zabavne aktivnosti.

Drugog dana, odmah nakon doručka, pošli smo u Biograd. Upoznali smo znamenitosti grada  i prošetali rivom. Nakon toga vratili smo se u apartmansko naselje na ručak, a nakon ručka usljedilo je kupanje i slobodno vrijeme učenika.Popodne,istog dana , pošli smo put Zadra. Uz stručno vodstvo razgledali smo staru gradsku jezgru (Tri bunara, katedralu, nadbiskupsku palaču, crkvu sv. Donata, forum, crkvu sv. Stošije, Kalelargu, crkvu sv. Marije te morske orgulje i pozdrav suncu). Učenici su dobili slobodno vrijeme kako bi prošetali i razgledali gradsku jezgru. Po povratku u apartmansko naselje usljedila je večera,a nakon toga sportske igre.

Trećeg dana nakon doručka pošli smo do Nacionalnog parka Slapovi Krke. Pologanom šetnjom uživali smo u ljepotama nedirnute prirode i upoznali se s florom,faunom i demografskim obilježjima ovoga kraja. Obišli smo i vodenice sačuvane iz 19. stoljeća koje imaju izuzetno kulturno-povijesno značenje kao spomenici ruralnog graditeljstva i gospodarske prošlosti, te se smatraju etnološko-etnografskim spomenikom. Potom smo uživali u ljepotama slapova ove krške ljepotice. Nakon obilaska sa vodičem učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju i zabavu.Nakon NP Krka, pošli smo za Šibenik. Upoznali smo znamenitosti grada (crkva sv. Lovre, trg sv. Jakova, katedrala sv. Jakova, spomenik Jurju Dalmatincu, Gradsku vijećnicu...).Nakon toga vratili smo se u naselje na ručak, a poslije podne proveli smo na plaži.Nakon večere usljedili su različiti zabavni sadržaji.

Četvrti dan iskoristili smo za kupovinu potrepština te raznih suvenira u mjestu boravka.Učenici su nakon doručka uz pratnju vodiča i razrednika obišli centar mjesta  te jutro iskoristili za šetnju uz more i druženje. Nakon ručka krenuli smo put Vukovara. Umorni, poneki i prehlađeni, ali vrlo zadovoljni i u veselom raspoloženju te ugodnom druženju prepuni pozitivnih dojmova sretno smo stigli u Vukovar oko 20:30 h.

Antonija Milić, prof.

Više slika pogledajte u fotogaleriji

objavio: Blaženka Knežević   datum: 29. 9. 2013.